Локализација ЦЛД чист промашај

Након неколико година видим нови ЦЛД има исправну локализацију на српски језик. Урадим локализацију и одушевим се да сте коначно плазму средили. Нажалост кад сам почео да куцам команде установим да локализација смета и да комаде не раде. Овај провлем ако се сећам био је у Убунту пре најманје 10 година, сад сви линукс системи раде локализацију и све после рестарта ради, комаде раде. Ова нова верзија ЦЛД 20 је чист промашај, много програма и у енглеској локализацији не ради или су маскирани, зашто и како могу у другим линуксима ти исти програми нормално да раде нпр. Дебиан, Манјаро…Радио сам инсталацију од нуле на чисте партиције и мислим да ћу дефинитивно одустати од ЦЛД линукса

MBR ext4

Bez lokalizacje:
dragan@calculate ~ $ su
Password:
calculate /home/dragan # eselect repository enable ROKO__
Adding ROKO__ to /etc/portage/repos.conf/eselect-repo.conf …
1 repositories enabled
calculate /home/dragan #
lolalizovano na srpski:
dragan@calculate ~ $ su
Password:
calculate /home/dragan # eselect repository enable ROKO__
Traceback (most recent call last):
File “/usr/lib/eselect-repo/eselect-repo-helper”, line 162, in
main()
File “/usr/lib/eselect-repo/eselect-repo-helper”, line 124, in main
locale.setlocale(locale.LC_ALL, ‘’)
File “/usr/lib64/python3.6/locale.py”, line 598, in setlocale
return _setlocale(category, locale)
locale.Error: unsupported locale setting
!!! Error: helper failed to run
exiting
calculate /home/dragan #

Calculate CLDX
sasa:x:1001:


sasa:x:1000:
Debian

Како је ово могуће један усер је 1000 а други 1001 и Дебиан види и може да копира фајлове са Цалцулате. Код мене је Цалцулате ЦЛД и Цалцулате не може да приђе другим линуксима а ни они њему нити да се копира са једног хоме на други.

Не ваља вам инсталација, правио сам другог корисника из инсталираног ЦЛД са диска и исто се понаша.
Нешто се пропустили око chmod i крирање усера на инсталационом диску

Што се тиче саме локализације ту се не мешају бабе и жабе, команде морају остати све на енглеском језику, а не једна команда прихвата локалижацију друга не. Постоји граматичко правило у српском језику Пиши како говориш, читај како је написано и то је непримењиво у случају локализације у линуксу. Поента наместите да све комаде линукса раде на енглеско језику и кад је систем локализован на други језик нпр. српски.